Tuesday 27 April 2010

Zielona fasolka szparagowa w slodkim sosie sezamowym (Japonia)

Składniki:

500g zielonej fasolki,

2 łyżki ziaren białego sezamy,

utarty 6cm kawałek świeżego imbiru,

1łyżka sosu sojowego,

1łyżka mirini –słodkiego wina ryżowego,może być zastąpione przez słodkie cherry,

3 łyżeczki cukru,

1łyżeczka ziaren sezamu dodatkowo

 Ugotować fasolkę w lekko osolonej wodzie ok 5min albo do miękkości. Odcedzić i wrzucić do wody z lodem. Odcedzić i odłożć. Prażyć ziarna sezamu na patelni bez oleju,  na średnim ogniu, potrząsając nieustannie patelnią. Po ok 5 min ziarna powinny się zezłocić. Utrzeć je w mozdzieżu na masę. Dodać do masy imbir, sos sojowy, mirini (cherry) i cukier. Mieszać aż cukier się rozpuści. Polać sosem fasolkę i posypać pozostałymi ziarnami sezamu, można podawać odrazu, doskonale smakuje też fasolka marynowana w sosie przez całą noc.

Oda do truskawek :)

Składniki:

80g pokruszonej bezy,

150g truskawek pokrojonych na ćwiartki,

150g malin,

cukier puder,

240ml gęstej śmietany kremówki,


Krem cukierniczy: 

150ml mleka,

100ml gęstej śmietany kremówki,

20g mąki,

15 gramów mąki kukurydzianej,

3 żółtka,

40g cukru, 

kawałeczek laski wanili.

 

Dla przyrządzenia kremu cukierniczego. Podgrzać mleko i śmietanę wraz z laską wanilli w garnku z grubym dnem aż do momentu tuż przed zagotowaniem. Odstawić. Ubić żółtka z cukrem w dużej misce i przesiewając dodać mąke i mąke kukurydzianą. Zamieszać. Wlać odrobinkę gorącego mleka ze śmietaną  cały czas miksując. Następnie wlewać  stopniowo resztę. Przelać wszystko z powrotem do garnka i podgrzewać naśrednim ogniu, mieszając łyżką, ok 3-5 min aż krem zgęstnieje i zrobi się gładki. Nie zagotować! Przenieść z powrotem do miski i ochłodzić  w tempwaturze pokojowej.

Zmiksować 50g truskawek i 50g malin z cukrem pudrem, tak żeby powstał słodki sos. 

Następną część często pomijam, jako że  uważam krem cukierniczy jest sam w sobie wystarczająco przepyszny i zwykle też nie chce mi się babrać z dodatkową (kaloryczną) śmietaną. Należy zmiksować śmietanę z 1 łyżką cukru pudru na sztywno i połączyć z kremem cukierniczym w proporcjach 0.75 śmietany na 0,25 kremu cukierniczego.

Na dnie kieliszków do wina ułożyć troszkę truskawek i malin, posypać odrobina bezy, polać odrobina kremu i następnie sosu z truskawek, warstwy powtarzać. Wierzch udekorować truskawkami i malinami. Schłodzić w lodówce. Doskonale smakuje samodzielnie, ale też z gałką lodów wanilowych posypanych tartą czekoladą.

  

Curry z Kury ze Sri Lanki

2 łyżki przyprawy gram masala,

1 łyżka proszku curry,

1 łyżka kurkumy,

0,5 łyżeczki cynamonu,

starty 3 cm kawałek imbiru,

2 posiekane ząbki czosnku,

1 posiekana drobno mała papryczka chilli bądź piri piri bądź przyprawa chilli cayene do smaku,

1 duża cebula pokrojona na piórka,

sól,

3 łyżki oleju roślinnego,

pokrojony w kostkę pomidor lub pomidorki koktajlowe,

ok 500g pokrojonej w kawałeczki piersi z kurczaka,

200ml gęstego mleka kokosowego

 

Podgrzać olej w garnku, dodać cebulę i smażyć aż się zezłoci. Dodać imbir, chilli, czosnek, i przyprawy. Mieszać przez ok 1 min, następnie dodać kurczaka i ponowniezamieszać. Gotować na średnim ogniu przez 5 min.  Zmniejszyć ogień na niewielki i wlać mleko kokosowe. Gotować przez 10 min. Dodać pomidorki oraz sól do smaku.  Zostawić na ogniu przez kolejne 5 min. Podawać z białym ryżem

Monday 26 April 2010

Nasz najlepszy przyjaciel - Sernik Cioci Ali

A właściwie, sernik prababci Helenki :) Dla nas najpiękniejszy smak dzieciństwa, lat młodzieńczych i czasów obecnych, nie skłamie jeśli powiem że i przyszłych. Zdecydowanie nasz najulubieńszy, najprościejszy przepis  i najprzepiśniejszy deser ;)  Niestety serniczek jest bardzo niefotogeniczny, znajduje  się bowiem w ciągłym ruchu,  ruchu relacji piekarnik-talerz-brzuch...  ciężko, bardzo ciężkogo uchwycić...

1kg sera na sernik

7jajek

¾ kostki roztopionego masła

1 ½ szklanki cukru

1 opakowanie c ukru waniliowego

Rodzynki

Kandyzowana skórka pomarańczy

Starta skórka  pomarańczy

Starta skórka cytyrny

1 łyżka soku z cytryny

2 łyżki mąki ziemniaczanej

Lukier:

15 dkg cukru pudru

2-3 łyżki soku z cytryny

1-2 łyżki gorącej wody

Do sera dodajemy jajka, cukier i cukier waniliowy i miksujemy. Nastepnie dodajemy masło  i miksujemy ponownie kilka minut.Dodajemy rodzynki, dwie łyżki gotowanej skórki pomarańczowej, skórkę i sok z cytryny oraz mąka. Mieszamy łyżką. Pieczemy w okrągłej formie ok 1h w 180C. Przygotowujemy lukier. Polewamy gotowy serniczek lukrem i dekorujemy kandyzowaną skórką pomarańczy. Bon apetit!

Grilowany losos z tagliatelle verdi w smietankowo serowym sosie

[250g filetu z łososia,

ok 100g (najlepiej świeżego) zielonego makaronu tagliatelle verdi, bądź zwykłego tagliatelle, 

ok 1 kubka zielonego groszku, może być mrożony,

0,5 kubka śmietany,

3 łyżki tartego parmezanu,

ok 4 perełki mozzarelli,

gotowy sos carbonara np ‘Dolmio’(1 kubeczek),

sól,

świeżo mielony pieprz,

100ml sosu sojowego,

1 zielona cebulka,

1 łyżka soku z cytruny,

1 łyżka oliwyz oliwek  bądź oleju


Do przygotowania marynaty do łososia  drobno siekamy cebulke, dodajemy sos sojowy, sok cytryny, szczypte soli i pieprzu do smaku, kąpiemy łososia w miksturze i zostawiamy w lodówce na min 30 min

Do przygotowania sosu, wlewamy do garnkagotowy sos carbonara,  śmietanę, parmezan mozzaelle, podgrzewamy na niewielkim ogniu, aż sery się roztopią, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zamarynowanego łososia grilujemy lub pieczemy w piekarniku ok 10-15min w 200C. Gotujemy wodę na makaron z dodatkiem soli i łyżeczki oliwy/oleju. Wrzucamy makaron. Po 2 min dorzucamy groszek i gotujemy jeszcze 3min. Odcedzamy i układamy na talerzu polewając sosem, na wierzchu układamy kawałki łososia i posypujemy posiekaną zieloną cebulką. Czasem dorzucam jeszcze mini pomidorki do twarzystwa kolrystyczno-smakowego.

Stek w marynacie z prazonych ziaren sezamu (Japonia)


 2 łyżeczki białych ziaren sezamu,

1zmiażdżony ząbek czosnku,

utarty 3 cm kawałek świeżego imbiru,

1 łyżka sake,

1 łyżka cukru,

500g grubych steków  z polędwicy,

3 zielone cebulki.


Sos wersja uproszczona : 

125ml sosu sojowego,

4 cm kawałek świeżego imbiru

W wersji zaawansowanej dodajemy jeszcze, 2 łyżki wody,  2 łyżeczi japońskich granulków dashi  oraz 5 łyżeczek shichimi togarashi, czyli japońskiej mieszanki przypraw

 

Prażymy ziarna sezamu na patelni bez oleju, około 2 minut na niewielkim ogniu, cały czas potrząsając  patelnią i uważajac by sie nie przypaliły o co bardzo łatwo. Gdy ziarenka się zezłocą szybko zejmujemy z ognia. Następnie miażdżymy w moździeżu. Masa jest gotowa gotowa gdy ziarenka staną się lekko oleiste i będą przyklejać się do siebie. Masę sezamową, imbir, czosnek, sos sojowy, sake i cukier łączymy w misce i mieszamy aż rozpsici się cukier. Przygotowaną marynatą zalewamy steki i wkładamy do lodówki na 30 min.

Aby przygotować sosik wystarczy imbir pokroic na cieniutenkie długie plasterki i zalać sosem sojowym, można dodać pół łyżeczki masy seazamowej.

Zieloną cebulkę  kroimy wzdłóż na cieńkie ok 4 cm słupki. Wrzucamy je do miseczki z zimną wodą z lodem i zostawiamy do czasu gdy paseczki skręcą się w małe ‘ślimaczki’. Odcedzamy.  Steki po zamarynowaniu, lekko smarujemy olejem i smażymy/ pieczemy na grliu ok 4-6 min z każdej strony (w zależności od grubości steków).  Naszym zdaniem najlepiej wypadają średnio wypieczone. Odstawiamy steki na 5 min ay wypoczęły a następnie kroimy na paski. Układamy steki na tależu polewamy odrobina sosiku, przybieramy cebulką i podajemy z pozostałym sosikiem i białym ryżem.


Sunday 25 April 2010

Muffinki czekoladowe

 

250g mąki,

2łyżeczki proszku do pieczenia,

0,5 łyżeczki sody,

2 łyżki kakao,

175g cukru pudru,

150g czekoladowych guziczków,bądz pokruszona tabliczka czekolady,

250ml mleka, 90ml oleju roślinnego,

1 duże jajo,

1 łyżeczka esencji waniliowej;

Opcjonalnie: siekane orzechy, biała czekolada, czarne jagody, kandyzowana skórka z cytryny/ pomarańczy 

 

Rozgrzać piekarnik do 200C. W formie na muffinki ułożyć papierowe osłonki. Połączyć wszystkie sypkie składniki w jednej misce, w drugiej wszystkie płynne składniki. Wlać płynne składniki do sypkich i wymieszać drewnianą łyżką, bądź rękami (mój ulubiony sposób, dla mnie to powrót do słodkiego dzieciństwa, dla muffinków dawka miłości, równie niezbędnej co proszek do pieczenia)  Przy tym pamiętać trzeba że muffinki nie lubią długiego mieszania, parę zwinnych mieszów wystarczy, tak by wszystko przykleiło się do wszystkiego i ani sekundy dłużej. Później pozostaje palce lizać... Masa będzie miała konsystencje dość płynną. Wlewamy więc do papierowych osłonek, posypujemy dodatkowo czekoladowymi guziczkami i pieczemy ok 20 min, lub do czasu gdy muffinki wyrosną. 

Białe muffinki, równie proste. Rezygnujemy z kakao, mleczną czekoladę można zastąpić białą. Pomarańczowe/cytrynowe muffinki. Zamiast esencji waniliowej dodajemy odpowiednio esencje pomarańczową bądź cytrynową. Pyszne z białą czekoladą i kandyzowaną skórką pomarańczy/cytryny. Do muffinków doskonale pasują też siekane orzechy, migdały, czarne jagody, M&Msy ;)




Related Posts with Thumbnails